Okulary

Praktyczne, modne i piękne, czyli jak dobrać okulary, żeby podkreślić urodę i skorygować niedoskonałości twarzy.

Praktyczne, modne i piękne, czyli jak dobrać okulary, żeby podkreślić urodę i skorygować niedoskonałości twarzy.
Praktyczne, modne i piękne, czyli jak dobrać okulary, żeby podkreślić urodę i skorygować niedoskonałości twarzy. W dzisiejszych czasach okulary stopniowo z nielubianego dodatku, noszonego z

Praktyczne, modne i piękne, czyli jak dobrać okulary, żeby podkreślić urodę i skorygować niedoskonałości twarzy.

W dzisiejszych czasach okulary stopniowo z nielubianego dodatku, noszonego z konieczności, stają się modnym elementem stylizacji. Coraz częściej nie tylko osoby z wadami wzroku dostrzegają potencjał opraw okularowych. Mogą one bowiem zarówno zdobić jak i maskować niedoskonałości urody. Aby osiągnąć pożądany efekt nie wystarczy jednak wybrać samej oprawy, kluczowe jest również dobranie odpowiednich soczewek okularowych.
Czynnością poprzedzającą wybór okularów jest ustalenie kształtu twarzy. Podstawowymi parametrami decydującymi o tym, czy mamy buzię okrągłą, kwadratową czy podłużną jest m.in. stosunek długości do szerokości twarzy, czy zarys podbródka. Aby poprawnie określić kształt naszej twarzy, należy stanąć przed lustrem z upiętymi włosami, ewentualnie wykonać zdjęcie w naturalnym oświetleniu.

Kształty twarzy – krótki przewodnik
Twarz owalna posiada łagodne linie i delikatny zarys szczęki. Jej długość jest większa niż szerokość, jednak proporcje są zrównoważone. Do twarzy owalnej, jako, że jest najbardziej symetryczna, pasuje większość oprawek. Twarz podłużna jest bardzo podobna do owalnej, jednak cechuje się większą smukłością. Jej szerokość na każdej wysokości jest bardzo podobna, dlatego figurą najodpowiedniejszą do obramowania takiej twarzy jest prostokąt. Jeśli długość linii poprowadzonej od ucha do ucha jest zbliżona do długości linii łączącej podbródek z czubkiem czoła, a linia żuchwy zaznacza się dosyć wyraźnie, możemy mówić o twarzy kwadratowej. Okrągła twarz to taka, w której długość odpowiada jej szerokości, a podbródek rysuje się łagodnie; nie jest ani szpiczasty ani geometryczny, czoło jest niskie, a policzki pełne. Twarz o kształcie serca wyróżnia się zwężeniem ku dołowi i szpiczastym podbródkiem. Jej „odmianą” jest twarz diamentowa, w której czoło zwęża się ku górze. Tutaj cechą charakterystyczną są też wydatne kości policzkowe oraz mocno zarysowany podbródek.

A to już wiesz?  Czy twoje okulary przeciwsłoneczne mogą ci szkodzić?

Dobór okularów do kształtu twarzy
Po określeniu kształtu twarzy przychodzi czas na dobór oprawy. Jeśli planujemy zakup okularów „codziennych”, wybierzmy się do salonu optycznego we fryzurze i makijażu, jaki stosujemy na co dzień. Natomiast jeżeli chcemy wybrać model na specjalne okazje, makijaż może być nieco mocniejszy, a ułożenie włosów bardziej wyrafinowane. Pomoże nam to sprawdzić, jak dane oprawki komponują się z charakterem naszej twarzy.
Jeśli mamy buzię owalną, czyli najbardziej regularną ze wszystkich typów, nie powinniśmy mieć problemu z wyborem oprawek. Ich funkcją będzie tylko podkreślenie proporcji rysów i zaznaczenie symetrii twarzy. Oprawki mogą mieć dowolny kształt, warto jednak zadbać o to, aby ich szerokość miała minimum tyle, co najszersza część twarzy, dół był nieco zaokrąglony, a góra lekko uniesiona.
Twarz podłużna, wymagająca optycznego skrócenia, dobrze wygląda w okularach z zaokrąglonymi brzegami, w kształcie kociego oka lub klasycznych „pilotkach”. Od wydłużonego kształtu uwagę odwrócą zdobione lub wyraziste kolorystycznie oprawki.
Podobnie odważne w barwie oprawki służą osobom z twarzą kwadratową. Zadaniem okularów będzie złagodzenie ostrych rysów twarzy, wysmuklenie jej i zaokrąglenie. W tej roli sprawdzą się modele z wysoko umieszczonym mostkiem, rozstawem soczewek okularowych szerszym niż kości policzkowe oraz o zaokrąglonych brzegach. Tutaj typowe „aviatory” również sprawdzą się znakomicie.
Twarz okrągła często wymaga wyszczuplenia, a pomocne w tym będą oprawki o prostych, geometrycznych kształtach – kwadratowe, prostokątne, o grubych zausznikach i wąskich soczewkach okularowych.
Osoby posiadające twarz „diamentową” dobrze wyglądać będą w tak zwanych oprawach półramkowych, czyli nie posiadających dolnej krawędzi. Górna ich część natomiast może być grubsza i bardziej wyrazista.
Przyjmuje się, że osoby o ciemnych włosach lepiej wyglądają w oprawkach o zdecydowanych odcieniach: czarnych, granatowych, purpurowych lub bordowych, a także srebrnych. Blondynkom natomiast do twarzy jest w oprawkach złotych lub miedzianych. Miedź oraz złoto to kolory współgrające także z włosami rudymi.

A to już wiesz?  Plastikowe oprawki do okularów opanowały blogi modowe oraz ulice miast

Kolor soczewek okularowych ma znaczenie!
Poza samym kształtem i kolorem opraw, bardzo duże znaczenie mają także inne parametry, takie jak kolor soczewek okularowych. Jest on zaskakująco istotny i bardzo pomocny w korygowaniu niedoskonałości i podkreślaniu urody. Barwione soczewki okularowe nie tylko prezentują się modnie i ekskluzywnie , ale przede wszystkim znacznie poprawiają widzenie w różnych warunkach pogodowych. Dodatkowo mogą podkreślać urodę, korygując wspomniane niedoskonałości takie, jak np. cienie pod oczami oraz koloryt twarzy. Kolor soczewek może mieć też niebagatelny wpływ na samopoczucie, co również wiąże się z wyglądem. W ostatnich czasach bardzo modne stały się także okulary z barwionymi soczewkami lustrzanymi.
Poza standardowo barwionymi soczewkami, na rynku dostępne są także soczewki z powłoką lustrzaną, która poza stylowym wyglądem zapewnia komfortowe widzenie. Do wyboru mamy również soczewki fotochromowe i z polaryzacją w różnorodnych kolorach. Dodatkowo można się pokusić o wyjątkowe barwienia Special Sphere, dzięki którym wszelkie szczegóły pozostają w pełni widoczne, nawet gdy warunki oświetleniowe są dalekie od optymalnych. Soczewki te, dostępne są w takich kolorach jak między innymi brązowy, żółty, czy zielony i zapewniają wysoki kontrast widzenia, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dzięki temu są odpowiednie dla wielu różnych aktywności sportowych, na przykład do jazdy na rowerze, sportów wodnych, czy wspinaczki górskiej.– wyjaśnia Justyna Nater, Product Manager firmy Hoya Lens Poland.
Dobór okularów to jednak nie tylko dopasowanie ich do kształtu twarzy, typu urody czy konkretnej aktywności. Jako element, który towarzyszy nam przez większość dnia, okulary powinny współgrać również z naszym charakterem i osobowością. Właściwy dobór kształtu opraw, konstrukcji soczewek okularowych oraz ich koloru zagwarantuje, że okulary staną się naszą najpiękniejszą biżuterią oraz najmodniejszym gadżetem, ułatwiającym życie i dodającym urody.

www.hoya.eu/pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy