Czasami praca nie daje nam satysfakcji, ani oczekiwanych korzyści materialnych, decydujemy się więc na szukanie innej. Jednak zanim zrezygnujesz z pracy, którą masz, znajdź sobie nową. Może okazać się, że po rezygnacji z pracy kolejnej będziesz szukała miesiącami. Dlatego nie warto rezygnować zanim nie będziesz miała umowy w nowym miejscu. Tylko jak rozwiązać sprawę wypowiedzenia, czasami kilkumiesięcznego?
Wiele osób nie mówi o chęci zmiany pracy szefowi. Czują się lepiej, szukając nowej pracy bez wiedzy szefa. W rzeczywistości, nie musi on wiedzieć, że szukasz pracy, ale musisz złożyć wypowiedzenie. Dlatego, prędzej czy później będziesz musiała się przygotować na ten krok i pójść do administracji z pismem lub do szefa, w zależności od tego, kto sprawy kadrowe załatwia w Twojej firmie. Prędzej czy później, szef się dowie, że odchodzisz z firmy.
Czego się spodziewać? Wiele zależy od tego, jaką masz prace, ile jest osób w firmie, jaki jest Twój szef i w końcu ? jak ważne rzeczy robiłaś w pracy. Może się na przykład zdarzyć, że po tym, jak złożysz wypowiedzenie, dostaniesz propozycję wyższej płacy, byle być tylko nie odchodziła w pracy. Jeśli jednak robisz coś, co może robić każdy inny, kto przyjdzie na Twoje miejsce, na awans nie liczyłabym. Zanim jednak złożysz wypowiedzenie, może powinnaś porozmawiać o podniesieniu wypłaty.
Czasami jednak to, że ktoś decyduje się na zmianę pracy nie jest związane z zarobkami, ale z atmosferą panująca w pracy. Niektórzy mogą mieć trudności w zaadaptowaniu się w danej firmie, i może to trwać nawet latami. W niektórych miejscach jest specyficzna atmosfera, która wcale się nie podoba i nie jest miła.
kobieta i praca
zanim podejmiesz decyzję, pomyśl
Na pewno, najłatwiej byłoby porzucić taką pracę i znaleźć sobie inną. Jednak to nie zawsze wchodzi w grę ze względów finansowych ? musimy przecież pracować aby utrzymać rodzinę. Dlatego warto jest znaleźć sobie nową pracę i przejść z jednej do drugiej w ciągu miesiąca, aby pracować w starym miejscu do końca miesiąca, a od nowego miesiąca zacząć już nową pracę. Jednak tak nie udaje się każdemu, ponieważ nie jesteśmy w stanie idealnie zaplanować, kiedy złożyć wypowiedzenie.
Bardzo ważne jest w przypadku zmiany pracy, aby dowiedzieć się, kiedy następuje czas rozpoczęcia pracy i czy zdążymy do tej pory złożyć wypowiedzenie. Często jest tak, że ktoś szuka pracownika, który mógłby zacząć natychmiast. Wtedy nie będziesz miała szans na uczciwe wypowiedzenie pracy, ale tylko na natychmiastowe zwolnienie się, co nie zawsze jest możliwe, nie mówiąc już o tym, że to może być niekorzystne.
Szukanie pracy a tym bardziej jej przyjmowani i zostawianie pracy obecnej jest bardzo poważną sprawą, dlatego nigdy nie należy działać pochopnie. Czasami nowy pracodawca wymaga jednak, aby decyzję podjąć natychmiast. Sama musisz zdecydować się na ten krok.
Jest kilka spraw, o których powinnaś pamiętać, aby nie dać się okłamać. Przede wszystkim, dopóki nie zobaczysz i nie podpiszesz umowy w nowym miejscu, i dopóki nie podpisze jej Twój nowy pracodawca ? nie licz na to, że będziesz miała tą pracę. Nawet, jeśli na to liczysz, to nie rezygnuj z obecnej pracy, dopóki umowa nie zostanie podpisana.
Kolejna ważna sprawa, to ustalenie od razu warunków pracy, jej zakresu a także warunków finansowych. Najlepiej, aby wszystko było na piśmie. Wtedy będziesz miała podstawę do ewentualnych roszczeń w przypadku konieczności interwencji to, co robisz lub czego nie robisz, a co było ustalone. Szczególnie powinny być jasno określone warunki finansowe, czas wypłaty i to, w jaki sposób będzie ona robiona: gotówką czy przelewem na Twoje konto.
Przyjmując nową pracę, nie odwlekaj nic na później. Pamiętaj, że wszelkie sprawy administracyjne powinny być wykonane od raz, i to jest na Twoją korzyść. Nie odwlekaj więc sama podpisania umowy, aby nie okazało się, że przez miesiąc pracowałaś za darmo, i że w ogóle nikt nie zamierza podpisać z Tobą umowy.
Bądź ostrożna na każdym kroku. Oczywiście, bez zbędnej przesady, ale pilnuj swojego o dopytuj się o wynagrodzenie, jeśli jego wypłata nie następuje w określonym dniu. Bądź asertywna i żądaj tego, co się Ci należy za wykonaną pracę. O finansach rozmawia się przed podpisaniem umowy ? pamiętaj o tym. Jasne zasady dotyczące wynagrodzenia dotyczą nie tylko pracodawcy, ale i Ciebie. Ty również powinnaś powiedzieć, czy kwota którą zarabiasz jest satysfakcjonująca, czy w przyszłości chciałabyś zarabiać więcej. Możesz zapytać o to, jakie są możliwości w Twojej nowej firmie. Od tego przecież także zależy to, czy podejmiesz tą pracę, czy będziesz szukała dalej innej, taka, która będzie wydawała Ci się najlepsza z możliwych dostępnych ofert.
? Nowa ? praca ? jka ? znaleźć ? pracę