Łysienie – najskuteczniejsze metody na jego pokonanie
Bujna fryzura podobnie jak zdrowe zęby w dużym stopniu wpływają na samoocenę i pewność siebie. Tymczasem co trzeci mężczyzna w wieku 25-40 lat zaczyna łysieć. Jak skutecznie powstrzymać wypadanie włosów?
Wielu panom trudno jest się pogodzić z łysieniem. Po 50. roku życia statystycznie traci się ok 20 proc. włosów. Powodów jest wiele. Aż 80% przypadków łysienia ma podłoże genetyczne. Przyczyną może być też stres, palenie czy przyjmowane leki. Kiedy zaczyna się problem łysienia? Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć samemu, wykonując prosty test: włóż ręce we włosy tak, jakbyś chciał je poczesać. Następnie pociągnij je i powtórz ten gest kilka razy. Jeżeli po każdym pociągnięciu palcami pozostaną w dłoniach 2-3 włosy, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.
Dlaczego włosy wypadają?
Człowiek posiada od 100 000 do 150 000 włosów. Każdy z nich rośnie ok 1 cm na miesiąc przez 2-6 lat. Jeśli wypada ok 100 włosów na dzień, jest to całkiem naturalne. Kiedy mężczyznom wypadają włosy, po prostu na miejscu tych wypadających nie rosną nowe. U kobiet łysienie występuje rzadko. Może do tego dojść w przypadku pojawienia się procesu androgenizacji, czyli nabywania przez kobietę cech męskich.
Fazy męskiego łysienia opisuje tabela ze skalą Norwood – Hamiltona (NW):
Na początku procesu łysienia pojawiają się zakola, czyli ubytki włosów w przedniej części głowy.
W drugim etapie tworzy się klasyczna oznaka łysienia męskiego, tzw. wysokie czoło.
W kolejnej fazie włosy przerzedzają się na środkowej i górnej części głowy.
Następnie pojawia się zupełna łysina. Z uwagi na różnice genetyczne, włosy na skroniach i potylicy utrzymują się dłużej od tych na czubku.
Jak leczyć łysienie?
Jedną z najskuteczniejszych metod w walce z wypadaniem włosów jest zabieg z wykorzystaniem HAIRCARE. Swoje właściwości preparat zawdzięcza wysokiemu stężeniu składników i witamin pochodzenia naturalnego, a także odpowiedniemu doborowi leków. W jego składzie znajdziemy m.in. witaminy z grupy B, cynk, cysteinę i glutaminę. Zabieg polega na licznych nakłuciach w skórę głowy, podczas których aplikowany jest preparat.
– Mezoterapia stymuluje wzrost włosów oraz wzmacnia osłabione cebulki, przywracając biologiczną równowagę skóry głowy – mówi dr Agnieszka Drożniak, lekarz medycyny estetycznej z krakowskiej Kliniki VESUNA. – Najlepsze efekty można jednak osiągnąć, łącząc mezoterapię z terapią osoczem bogatopłytkowym, czyli preparatem uzyskiwanym z własnej krwi pacjenta. Jest to szansa dla osób, u których stosowanie innych metod leczenia nie przyniosło oczekiwanych rezultatów – dodaje.
Inną metodą walki z łysieniem jest przeszczep włosów. Przez wiele lat wykorzystywano metodę, która polegała na wycięciu fragmentu skóry z włosami, który później dzieliło się na cebulki i uzupełniano nimi miejsca bez włosów. Obecnie coraz częściej stosowana jest metoda polegająca na ekstrakcji pojedynczych mieszków włosowych.
Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA to profesjonalne gabinety działające w krakowskich centrach handlowych Krokus i Bonarka. Od początku istnienia gwarantuje swoim pacjentkom tylko skuteczne i bezpieczne technologie oraz preparaty posiadające zarówno polskie, jak i światowe certyfikaty. Bezpieczeństwo, najwyższa jakość usług oraz innowacyjne metody i najnowsze trendy medycyny estetycznej plasują Klinikę Vesuna wśród najlepszych tego typu placówek w Polsce.