Bożena

Jakie witaminy dla skóry?

Jakie witaminy dla skóry?
Jakie witaminy dla skóry? Do najważniejszych witamin, które mają wpływ na kondycję naszej skóry, zalicza się witaminę B5 i B6, a także E. Nawilżają one

Jakie witaminy dla skóry?

Do najważniejszych witamin, które mają wpływ na kondycję naszej skóry, zalicza się witaminę B5 i B6, a także E. Nawilżają one skórę, działają przeciwzapalnie, a także usuwają wolne rodniki. Preparaty, które je zawierają zalecane są w przypadku podrażnień, trądziku czy starzenia się skóry.

Witamina B5 (kwas pantotenowy).
Witamina B5 jest słabo wchłaniana przez skórę, natomiast pantenol, który pod względem chemicznym jest bardzo zbliżony do kwasu pantotenowego, wchłania się znakomicie. Pantenol występuje w postaci D- i L-, jednak tylko D-pantenol wykazuje aktywność biologiczną. Dlatego wykorzystywany jest w farmacji i kosmetyce.

D-Pantenol, czyli prowitamina B5, po wniknięciu do skóry, przekształca się w witaminę B5, czyli kwas pantotenowy, który występuje w niej naturalnie. Dzięki swojej małej cząsteczce, łatwo przenika przez naskórek, do skóry właściwej.

Jak działa D-Pantenol?
– to hydrofilowa substancja nawilżająca
– odgrywa podstawową rolę w procesie podziału komórek, należy do silnie działających stymulantów wzrostu i odnowy naskórka i skóry właściwej, przyspiesza procesy ich regeneracji
– działa przeciwzapalnie
– chroni i pielęgnuje skórę wysuszoną, podrażnioną i uszkodzoną, a także działa na nią chłodząco i łagodząco
– wykazuje silne działanie gojące przy uszkodzeniach skóry i błon śluzowych
– nadaje skórze uczucie gładkości, zwiększa jej elastyczność, dzięki czemu hamuje procesy starzenia się skóry.

Witamina B6 (pirydoksyna).
Zatrzymuje wodę w organizmie, a także wpływa na syntezę kolagenu. Dzięki temu umożliwia zachowanie zdrowego wyglądu skóry i przyczynia się do opóźniania procesów starzenia. Wspomaga leczenie chorób skóry tj. trądziku, łojotokowego zapalenia skóry czy poporodowych przebarwień skóry. Zapobiega oparzeniom skóry u chorych z nadwrażliwością, stosuje się ją także w leczeniu choroby popromiennej.

Niedobór witaminy B6 prowadzić może do:
– stanów zapalnych skóry (rąk, stóp, wokół oczu i ust) i błon śluzowych
– łojotoku, który jest przyczyną trądziku
– łuszczenia się skóry
– wypadania włosów.

A to już wiesz?  Kolorem w szarość – przedłużamy złotą polską jesień w garderobie

Witamina E.
Jej bogatym źródłem są oleje roślinne, np. słonecznikowy, rzepakowy czy oliwa z oliwek. Witamina ta dobrze wnika w skórę, wbudowuje się w warstwy naskórka i struktury błon komórkowych. Działa „na pierwszej linii frontu”, gdzie jako pierwsza odpiera napaść wolnych rodników.

Jednak poza silnym działaniem antyoksydacyjnym, witamina E także:
– utrudnia przenikanie substancji potencjalnie drażniących
– działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo
– odżywia i nawilża skórę, poprawia jej ukrwienie, a także wygładza
– zwiększa elastyczność tkanki łącznej
– chroni warstwę tłuszczową naskórka
– zapewnia stabilizację i właściwą przepuszczalność błon komórkowych
– zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV.

Podobnie jak witamina B6, witamina E także wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry.

Specjalistyczny preparat nawilżająco-natłuszczający.
Powyższe witaminy zawarte są w specjalistycznym preparacie nawilżająco-natłuszczającym CHEMODRY B6, w którego skład wchodzi także oliwa z oliwek, masło shea, skwalen, mocznik, alantoina, kwas hialuronowy i koenzym Q10. Opracowany został przez polskiego farmaceutę, we współpracy z lekarzami, a jego skuteczność potwierdzono klinicznie.

Wynikiem jego działania jest powstanie na skórze cienkiego, ochronnego filmu, który tworzy barierę, hamującą ucieczkę wilgoci, a także odbudowa płaszcza wodno-tłuszczowego. Wykazuje właściwości kojące i łagodzące, a także sprawia, iż skóra staje się miękka, gładka i jędrna.

Przeznaczony jest do twarzy i ciała, a szczególnie skóry suchej i wrażliwej. Poprawi nam stan pękającej skóry dłoni i stóp. Dlatego zalecany jest dla cukrzyków do pielęgnacji tzw. „stopy cukrzycowej”, a także dla Pacjentów, którzy leczą się za pomocą chemioterapii, przy tzw. zespole „ręka-stopa”.

Więcej informacji http://chemodry.eu/chemodry-b6

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy